Detailed program

Sunday, 25 AugustMonday, 26 August - Tuesday, 27 Augustus - Wednesday, 28 August - Thursday, 29 August - Friday, 30 August 

SUNDAY, 25 August, Central Hall

14.00–18.00   Registration                                     
Hungarian Natural History Museum, Semsey Room
Ludovika tér 2-6, 1083 Budapest, Hungary

19.00–22.00   Welcome party                                
Hungarian Natural History Museum, Exhibition Hall
Ludovika tér 2-6, 1083 Budapest, Hungary

MONDAY, 26 August, Semsey Room

8.00–8.45        Registration      
Hungarian Natural History Museum,
Ludovika tér 2-6, 1083 Budapest, Hungary

8.50–9.00        Welcoming remarks                         
Gregory D. Edgecombe
Zoltán Korsós

9.00–9.40        Keynote lecture 
Alessandro Minelli: Arthropod segments and segmentation – lessons from myriapods, and open questions

Chairperson: Stylianos Simaiakis

9.40–10.00     Victor Carvalho Calvanese, Antonio Domingos Brescovit & Lucio Bonato: Towards a comprehensive revision of Aphilodontinae (Geophilomorpha, Geophilidae): morphology, phylogeny and new Neotropical species

10.00–10.20   Lucio Bonato, Marco Orlando, Jörg Spelda, Thomas Wesener, Bortolin, Giada De Zen, Peter Decker, Norman E. Lindner & Karin Voigtländer: The diversity of Strigamia (Chilopoda, Geophilomorpha) in central Europe: intra-population variation, geographic differentiation, speciation

10.20–10.40   Anne-Sarah Ganske, Varpu Vahtera, László Dányi, Gregory D. Edgecombe & Nesrine Akkari: Phylogeny of the centipede genus Lithobius Leach, 1814 (Lithobiomorpha, Lithobiidae) based on molecular and morphological data, with a focus on European species

10.40–11.00   Coffee/Tea break

Chairperson: Bob Mesibov

11.00–11.20   Arkady A. Schileyko: The overview of the system of the order Scolopendromorpha, with notes on some morphological characters

11.20–11.40   Warut Siriwut, Gregory D. Edgecombe, Chirasak Sutcharit & Somsak Panha: Molecular systematics of scutigeromorph centipedes in Thailand and adjacent countries

11.40–12.00   Emiliano Peretti, Chiara Cecchin, Luca Gregnanin, Giuseppe Fusco & Lucio Bonato: Integrative species delimitation in endogean myriapods: the case of Clinopodes carinthiacus across the Southeastern Prealps

12.00–13.20   Lunchbreak

Chairperson: Pavel Stoev

13.20–13.40   Stylianos Simaiakis, Cyril Hammoud, Konstantinos Kougioumoutzis, Sietze Norder, Van Loon, Kostas Triantis, Kenneth Rijsdijk: Patterns in the distribution of centipedes (Chilopoda) in the Aegean archipelago

13.40–14.00   Carlos A. Martínez-Muñoz & Andy Sombke: A new species of Newportia (Scolopendromorpha, Scolopocryptopidae) from Cuba, with a standardized terminology for cuticular structures and aspects of the transformation of ultimate legs

14.00–14.20   Robert Mesibov: The “armori” line: a millipede parapatric boundary in Tasmania

14.20–14.40   Zoltán Korsós & Eszter Lazányi: Millipede fauna of Hungary: present status

14.40–15.00   Coffee/Tea break

Chairperson: Ivan H. Tuf

15.00–15.20   Megan Short: New species of Polyxenida from Israel

15.20–15.40   Cuong Huynh & Anneke Veenstra: A new species of penicillate millipede from genus Mauritixenus (Diplopoda, Polyxenidae) found in Vietnam

15.40–16.00   Joseph T. Hannibal & Dmitry E. Shcherbakov: New tomiulid millipedes from the Triassic of European Russia and a re-evaluation of the type material of Tomiulus angulatus from the Permian of Siberia

16.00–16.20   Roghaieh Zarei & Mahvash Seifali: Use of geometric morphometrics to differentiate intraspecific variation of Clinopodes flavidus in Alborz Mountains

16.30–18.00   Poster session

TUESDAY, 27 August, Semsey Room

9.00–9.40        Keynote lecture                                
Gregory D. Edgecombe: Fossils, molecular dating and the timing of myriapod terrestrialization

Chairperson: Bruce Snyder

9.40–10.00     Thomas Wesener & Leif Moritz: Discovery of an extinct millipede order in Cretaceous Amber from Myanmar (Myriapoda, Diplopoda)

10.00–10.20   Petra Sierwald, Derek Hennen, Xavier Zahnle, Anh D. Nguyen &
Julián Bueno-Villegas:
Siphoniulida: 125 years after discovery found alive

10.20–10.40   Andrej Mock, Beáta Haľková & Karel Tajovský: Unique external morphology of millipedes of the family Trachygonidae (Diplopoda, Chordeumatida): Case study on Heteracrochordum evae (Loksa, 1960)

10.40–11.00   Coffee/Tea break

Chairperson: Megan Short

11.00–11.20   Florentyna Anna Kaszuba, Anna Ostróżka, Grażyna Wilczek, Piotr Wilczek, Sebastian Student & Magdalena Rost-Roszkowska: The effect of gluten on the activation of cell death in millipede midgut epithelial cells

11.20–11.40   Magdalena Rost-Roszkowska, Izabela Poprawa, Alina Chachulska-Żymełka, Łukasz Chajec, Małgorzata Leśniewska, Grażyna Wilczek, Piotr Wilczek, Sebastian Student, Anna Ostróżka & Florentyna Anna Kaszuba: Cell death activated by cadmium concentrated in soil: midgut epithelium and salivary glands of a centipede – Lithobius forficatus (Myriapoda, Chilopoda)

11.40–12.00   Vladimír Šustr, Alica Chroňáková, Roey Angel, Terézia Horváthová, František Lorenc, Anna Koubová, Lucie Faktorová & Karel Tajovský: Functional morphology, enzymology and microbiology of the millipede digestion

12.00–13.20   Lunchbreak

Chairperson: Jean-Jacques Geoffroy

13.20–13.40   Boyan Vagalinski, Plamen Mitov, Ivelin Pantchev, Lidia Stefanova & Goritsa Rakleova: From troglophily to troglobiism? A case study on the endemic Bulgarian millipede Omobrachyiulus beroni (Strasser, 1973), with remarks on the systematic position of the genus Omobrachyiulus

13.40–14.00   Vukica Vujić, Luka Lučić, Sofija Pavković-Lučić, Bojan Ilić, Zvezdana Jovanović, Slobodan Makarov & Boris Dudić: Sexual size and shape dimorphism in the millipede Brachydesmus troglobius Daday, 1889 (Diplopoda, Polydesmida)

14.00–14.20   Dalibor Z. Stojanović, Ana Komerički, Pavel Stoev & Dragan Ž. Antić: Blind species of the genus Lithobius Leach, 1814 (Chilopoda, Lithobiomorpha, Lithobiidae) from Southeast Europe

14.20–14.40   Varpu Vahtera & Pavel Stoev: The troglobite population of Cryptops anomalans Newport, 1844 (Chilopoda, Scolopendromorpha)

14.40–15.00   Coffee/Tea break

Chairperson: Helen J. Read

15.00–15.20   Dragan Ž. Antić & Slobodan Makarov: A review of cave-dwelling millipedes (Myriapoda, Diplopoda) in the Balkan Peninsula

15.20–15.40   Hans S. Reip & Dragan Ž. Antić: The juliform millipedes of Caucasian caves: Archileucogeorgia/Leucogeorgia (Diplopoda, Julida, Julidae) – a forgotten group of diplopods

15.40–16.00   Aleksandr Evsyukov, Sergei I. Golovatch, Hans S. Reip & Didier Van den Spiegel: Revision of the millipede tribe Leptoiulini in the Caucasus, with notes on the generic composition of the tribe (Diplopoda, Julida, Julidae)

16.00–16.20   Yevette Gounden, Oliver T. Zishiri & Taro Mwabvu: Population genetic diversity of a Southern African millipede, Bicoxidens flavicollis Attems 1928 (Diplopoda, Spirostreptida, Spirostreptidae)

16.30–17.00   Group photo (in front of the museum entrance)

17.00–18.00   Poster session

WEDNESDAY, 28 August

Congress Excursion

Meeting time 9:00 at the main entrance of the Museum, from where buses will take us to a guided field trip to the Buda Hills (Normafa region) for ca. 4 hours (easy walk with collecting places and sightseeing points). Packed snacks and water will be provided. At around 14:00 the bus will take us to the near Bajai Halászcsárda for a traditional Hun-garian lunch. Arrival back to the Museum is expected around 17:00.

THURSDAY, 29 August, Semsey Room

9.00–9.40        Keynote lecture                                
Henrik Enghoff: The Eastern Arc Mountains of Tanzania – a bio-diversity hotspot, also for millipedes

Chairperson: Peter Decker

9.40–10.00     Jan Philip Oeyen, Oliver Niehuis, Bernhard Misof & Thomas Wesener: Analysis of transcriptome data to reconstruct a robust phylogeny of the pill millipedes (Myriapoda, Diplopoda, Glomerida)

10.00–10.20   Nattarin Wongthamwanich & Thanawan Tejangkura: Taxonomic relationship of the Zephronia siamensis group from Easthern Thailand

10.20–10.40   Piyatida Pimvichai, Henrik Enghoff, Somsak Panha & Thierry Backeljau: Taxonomy and phylogeny of the millipede family Pseudospirobolellidae in Southeast Asia

10.40–11.00   Coffee/Tea break

Chairperson: Thomas Wesener

11.00–11.20   Bojan Ilić, Aleksandra Korać, Milica Labudović Borović, Zvezdana Jovanović, Luka Lučić & Slobodan Makarov: Ultrastructural features of adipocytes in the parietal fat body of Apfelbeckia insculpta (L. Koch, 1867) (Diplopoda, Callipodida, Schizopetalidae)

11.20–11.40   Zvezdana Jovanović, Marija Aleksić, Igor Golić, Luka Lučić, Slobodan Makarov & Aleksandra Korać: Study of the defensive glands of Pachyiulus hungaricus (Karsch, 1881) (Diplopoda, Julida): morphology and ultrastructure

11.40–12.00   Bojan Ilić, Aleksandra Divac Rankov, Jelena Milovanović, Zvezdana Jovanović, Luka Lučić & Slobodan Makarov: In vitro and in vivo assessment of toxicity of the defensive secretion of Megaphyllum unilineatum (C. L. Koch, 1838) (Diplopoda, Julida, Julidae)

12.00–13.20   Lunchbreak

Chairperson: Elisabeth Hornung

13.20–13.40   Jean-François David: Tree-millipede relationships in European forests

13.40–14.00   Helen J. Read, C. Philip Wheater, Martin Albertini & Martin Woolner: Changes in myriapod communities during the restoration of woodland to wood pasture

14.00–14.20   Leilei Shi, Hongzhi Zhang, Tao Liu & Shenglei Fu: Interactive effects of millipede and nitrogen deposition on soil micro-food webs and nutrient dynamics in a subtropical forest

14.20–14.40   Irina Semenyuk: Competition in millipede community: Abundant ephemeral species shove resident ones out from their trophic niches

14.40–15.00   Coffee/Tea break

Chairperson: Nesrine Akkari

15.00–15.20   Andy Sombke, Matthes Kenning & Carsten H.G. Müller: Functional morphology of the ultimate legs in Haplophilus subterraneus and other Geophilomorpha

15.20–15.40   Carsten H.G. Müller, Matthes Kenning, Vanessa Schendel, Eivind A.B. Undheim & Andy Sombke: Functional ultrastructure of the posterior legs of Lithobius forficatus (Chilopoda: Lithobiomorpha) with emphasis on telopodal glands

15.40–16.00   Benjamin Naumann, Hans S. Reip, Nesrine Akkari, Jörg U. Hammel & David Neubert: Inside the head of a cybertype – 3D reconstruction of the head muscles of Ommatoiulus avatar Akkari et Enghoff, 2015 (Diplopoda, Juliformia, Julidae)

16.00–16.20   Grzegorz Antoni Kania & Jerzy Lechowski: Bioaccumulation of some elements in Cylindroiulus caeruleocinctus (Julida, Julidae)

16.30–18.00   Verhoeff Panel                                
Carlos A. Martínez-Muñoz:
The Myrioverse of Karl Wilhelm Verhoeff – Problems, progress and future solutions

FRIDAY, 30 August, Semsey Room

9.00–9.40        Keynote lecture                                
Sergei I. Golovatch & Weixin Liu: Diversity, distribution patterns and faunogenesis of the millipedes (Diplopoda) of mainland China

Chairperson: Henrik Enghoff

9.40–10.00     Peter Decker: EDAPHOKEYS – An information portal, interactive identification key and recording application for woodlice, millipedes and centipedes (Isopoda: Oniscidea; Myriapoda: Diplopoda, Chilopoda) of Germany

10.00–10.20   Markus Koch, Christine Driller, Claus Weiland, Thomas Hörnschemeyer: Modern information technologies for the study of myriapod biodiversity

10.20–10.40   Manoela Karam-Gemael & Amazonas Chagas-Jr: Worldwide Myriapoda threatened species

10.40–11.00   Leif Moritz, Alexander Blanke & Thomas Wesener: The morphology of millipedes – new insights using synchrotron micro-computer tomography

11.30–13.00   Lunchbreak

13.00–15.00   CIM General Assembly

 

15.15–23.00   Farewell Party

We will depart by bus from the main entrance of the Museum and will arrive at the
Lázár Equestrian Park in Domony after approximately 1.5 hours. A spectacular one hour Hungarian horse show awaits us at 17:00 then we'll have some free time in the Park (possible CIM Council Meeting) until dinner at 19:00. Arrival back to the Museum is expected around 23:00.